DOPRAVNÍ ALTERNATIVA PRO PRAHU 2004 - KOALICE SOS PRAHA

 

Přehled dokumentů

 

Řízení poptávky po dopravě jako nástroj ekologicky šetrné dopravní politiky (publikace, 4 MB, PDF)

Úplné znění knihy P. Kurfürsta na téma dopravní indukce a řízení poptávky po dopravě, o kterém pojednává jeho příspěvek Kdo seje silnice, sklízí auta.

 

Nová právní úprava v oblasti hluku a její aplikace v praxi

Zákon č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví stanovil s účinností od 1. ledna 2003 nové povinnosti v oblasti ochrany před hlukem z dopravy. V § 30 zákon stanoví, že vlastníci, popřípadě správci pozemních komunikací jsou povinni technickými, organizačními a dalšími opatřeními zajistit, aby hluk nepřekračoval stanovené hygienické limity dané pro venkovní prostor, stavby pro bydlení a další stavby. Eva Tylová se zaměřila na naplňování těchto požadavků v praxi a poukazuje na skutečnost, že odpovědné orgány v Praze požadavky zákona hrubě zanedbávají.

e-mail: eva.tylova@ecn.cz

 

Informace o programu Znečištění ovzduší a zdraví

MUDr. Radim Šrám se dlouhodobě věnuje výzkumu vlivu znečištění ovzduší na obyvatelstvo. V příspěvku shrnuje průběh a hlavní výsledky jednoho z výzkumných projektů, který se konal v letech 2000 – 2002 a který se zabýval genotoxicitou ovzduší, expozicí modelové populace, vlivem znečištění ovzduší na těhotenství a kvalitu lidských spermií a hodnocením zdravotních rizik. Výsledky potvrdily poznatky získané již v předchozích programech, a to že znečištěné ovzduší významně ovlivňuje genetický materiál a reprodukční funkce. Bylo opakovaně prokazováno, že za genotoxicitu ovzduší jsou zodpovědné karcinogenní polycyklické aromatické uhlovodíky (PAU). Výsledky také naznačily, že dlouhodobá expozice znečištěnému ovzduší v Praze může nepříznivě ovlivnit zdravotní stav populace v příštích desetiletích. V druhém příspěvku se dr. Šrám věnuje biomarkerům a hodnocení expozice PAU z pohledu vlivu znečištění ovzduší na zdravotní rizika.

e-mail: sram@biomed.cas.cz

 

Silniční okruh na severozápadě Prahy (podrobný leták, 282 kB, PDF)

Silniční okruh kolem Prahy je budován jako součást transevropské dálniční sítě a jeho základní funkcí je ochránit Prahu před tranzitní dopravou a propojit dálnice, rychlostní silnice a další silnice I. třídy sbíhající se paprskovitě do Prahy. Karel Čapek ve svém podrobném materiálu shrnuje hlavní důvody, proč by severozápadní část SO měla vést v trase Ss a nikoli ve variantě J. Jižní trasa „J“ protíná intravilán Suchdola, několik chráněných přírodních území v cenném příměstském zeleném pásu a je v bezprostřední blízkosti obytné zástavby Čimic a Dolních Chaber. Varianta Ss procházející převážně neobydlenou krajinou s dobrými rozptylovými podmínkami je ekologicky výrazně šetrnější, což potvrdily i výsledky procesu EIA. Trasa J je méně výhodná i z pohledu finančního – dražší by byla jak její technicky velmi náročná výstavba (tunely a mosty), tak provozní náklady.

e-mail: sareckeudoli@seznam.cz

 

Silniční okruh – chybná strategie výstavby

Ing. Jan Klika navazuje na příspěvky Štěpána Boháče a Ivana Lejčara o negativních dopadech městského okruhu v severozápadním segmentu a upozorňuje na důležitost výstavby silničního okruhu (SO), který má z vnitřního města odvést tranzitní dopravu. J. Klika zároveň kritizuje etapizaci výstavby SO, kdy investiční prioritou se stala jihozápadní část Slivenec – Písnice, zatímco výstavba a příprava ostatních částí se odkládá nebo omezuje na minimum. Severozápadní část SO má být přitom podle schváleného Strategického plánu i Rozvoje dopravního systému v hl. m. Praze zprovozněna jako první.

e-mail: jan_klika@centrum.cz

 

Petice za záchranu Stromovky a Letné

Petiční akce, kterou uspořádala Koalice SOS Praha v létě roku 2000, byla zaměřena proti výstavbě nové části městského okruhu v úseku Strahovský tunel – Pelc-Tyrolka (v Praze Tróji). Petice požadovala po vedení města – posoudit celý záměr z hlediska vlivů na životní prostředí, posoudit varianty řešení dopravy, aby se neudělovaly výjimky z hygienických norem znečišťování ovzduší a tranzitní doprava aby byla vedena ve vhodné trase mimo město a finanční prostředky byly raději vynaloženy na zlepšení hromadné dopravy.

Na petici bezprostředně navazovaly otázky adresované Radě hl. města Prahy. Mnohé z odpovědí byly velmi nekonkrétní. Např. na otázku „Z jakých zdrojů a v jaké výši ročně bude město dopravní stavby financovat?“ zněla odpověď „Bude teprve rozhodnuto.“, a to přesto, že vedení města slibovalo zahájení stavby v následujícím roce.

 

Petice Město pro lidi

Petice zorganizovaná sdružením Oživení, Koalicí SOS Praha a sdružením Pražské matky vyzývala po povodních v roce 2002 zastupitele, radní, primátora, starosty i úředníky, aby mimo jiné zachovali a rozšířili městskou hromadnou dopravu po železnici – metropolitní linky ČD (S-Bahn) a zkrátili intervaly příměstských vlaků, ponechali a rozšířili systém jízdních pruhů pro autobusy i po obnově metra, zastavili práce na "dálničních" stavbách dovnitř silničního okruhu, změnili priority parkování v centru a snížili povolenou rychlost na magistrále na 50 km/h a přeměnili ji v městský bulvár a zahájili rozsáhlou výstavbu cyklostezek. Petici podepsalo téměř 10 000 občanů. O pozornosti, jakou zastupitelé hlavního města petici věnovali, svědčí fakt, že zástupci petičního výboru nemohli promluvit na zasedání zastupitelstva, které mělo projednání petice na programu jednání.

 

 

Zpět na úvod